Ohranimo energijo poletja še v jesenskem času – Praktični nasveti za zdravje in počutje

Ohranimo energijo poletja še v jesenskem času - Krepko

Poletje, sezona svetlobe, toplote in energije, nas napolni z občutkom svobode in neomejenih možnosti, vpeljuje lahkotnost v naše dni in nas povezuje z naravo.

Ko pa se prevesi v jesen in narava začne počivati, se soočamo s tranzicijo in občutki nostalgije po poletnih radostih. Kako lahko ohranimo tisto vibracijo poletne energije, tudi ko se listje obarva in temperature upadejo? Medtem ko jesenski čas prinaša svoje čare, je ključnega pomena, da zavestno vnašamo elemente poletne sproščenosti v naše dni, bodisi preko gibanja, spominov, okusov, vonjev ali povezovanja z naravo. V tem članku bomo raziskali strategije za ohranjanje in negovanje poletne energije, ki nas bo grela skozi jesenske dni.

Jutranja rutina

Ohranimo energijo poletja še v jesenskem času - Krepko

Ko se zbudimo in še preden vstanemo iz postelje, posvetimo nekaj minut svojemu notranjemu miru. Naredimo jutranjo vajo čuječnosti, meditacijo, molitev ali kontemplacijo. Tako bomo poskrbeli, da se naš um takoj ne pozunanji in bomo mir razširili v vse plasti svoje biti.

Ko vstanemo, naredimo nekaj vaj, s katerimi se povežemo z energijo sonca. Zelo primerne so vaje iz joge, tibetanske vaje, chi gong ali taj chi. Prav jogijski “Pozdrav soncu” je tisti, ki nas poveže tako z zunanjim kot z našim notranjim soncem.

Jutranja vadba joge ali drugih zgoraj naštetih sistemov pripomore, da telo izklopi simpatični odziv na stres “boj ali beg” in končno izkoristi zdravilne prednosti parasimpatičnega živčnega sistema, kar močno izboljša zdravje telesa in uma.

Za tem se predihajmo s tehnikami zavestnega dihanja. Če jih ne poznamo dovolj dobro, lahko le sedimo nekaj trenutkov in opazujemo svoj dih in štejemo vdihe. Lahko pa naredimo tehniko trebušnega dihanja ali dihanja s prepono. Z njo poskrbimo za boljšo koronarno preskrbo ter izboljšujemo oksigenacijo krvi in cirkulacijo.

 

Tehnika - trebušno dihanje

Ohranimo energijo poletja še v jesenskem času - Krepko

 

 

 

 

 

 

  1. Udobno se uležite na hrbet ali usedite in sprostite vse telo.
  2. Opazujte spontano dihanje, ne da bi ga kakorkoli spreminjali.
  3. Pustite, da je dihanje popolnoma naravno.
  4. Nadaljujte z opazovanjem naravnega diha.
  5. Položite desno roko na trebuh tik nad popkom, levo roko pa čez sredino prsi.
  6. Desna roka se bo z vdihom pomaknila navzgor, z izdihom pa navzdol. Leva roka naj se pri dihanju ne premika.
  7. V trebuhu naj ne bo nobenih napetosti in ne skušajte siliti giba.
  8. Poskušajte ne širiti prsi in ne premikati ramen.
  9. Čutite le, kako se trebuh širi in krči.
  10. Nadaljujte s počasnim in globokim dihanjem.
  11. Vdihnite, medtem čim bolj širite trebuh, ne da bi širili prsni koš.
  12. Na koncu vdiha prepona pritiska trebuh, popek pa je na svoji najvišji točki.
  13. Pri izdihu se prepona pomakne navzgor, trebuh pa navzdol.
  14. Na koncu izdiha je trebuh skrčen, popek pa stisnjen proti hrbtenici.
  15. Zavestno trebušno dihanje izvajajte skupaj s štetjem diha, začnite s 15 dihov, postopoma lahko povečate tudi do 45 dihov.

Zdaj, ko smo si vzeli nekaj jutranjih trenutkov in razširili svojo sončno energijo, ohranjajmo zavedanje tudi med ostalim delom jutranje rutine in pred odhodom v službo ali šolo. Ne pozabimo, kako poživljajoče deluje hladna voda, če si z njo umijemo obraz in za nekaj sekund poškropimo oči.

 

Čaj ali kava? Kako začnemo dan?

Ohranimo energijo poletja še v jesenskem času - Krepko

Poskrbimo za zadosten vnos tekočine, še preden popijemo svojo jutranjo kavo ali čaj. Idealno je, da zjutraj najprej spijemo napitek, kot je na primer topla limonada z medom. Za tiste z bolj občutljivim želodcem lahko limono zamenjate z limeto. Tudi zajtrk naj bo lahek in ne takšen, ki bi že zjutraj preveč obremenil naš prebavni sistem.

Odlična izbira je jutranji obrok s skuto >>> Energijski skutin zajtrk s sadjem

ali pa jutranji obrok s kefirjem >>> Strjenka, prelita s kefirjem 

Če se od doma podamo peš, nam hoja omogoča, da se povežemo z naravo in izkusimo meditacijo v gibanju. Med hojo prepoznavamo povezanost z zemljo, rastlinami in vodnimi elementi ter se neposredno izpostavljamo zvokom, vonjavam in vizualnim čarom okolice. Tako se naš sprehod prelevi v osvežujočo povezavo z naravo in prostorom, ki nas obdaja.

 

Prehrana skozi dan

Ne smemo pozabiti: optimalno zdravje in energija sta v tesni povezavi z vnosom zdravih živil, ki podpirajo naravne procese v našem telesu.

Posebno pozornost je vredno nameniti zagotavljanju kakovostnega počitka, uživanju hranil, bogatih z vitamini, minerali in probiotiki, ter izbiri sezonskih pridelkov, saj so ti ključni dejavniki za vzdrževanje energijskih ravni ob menjavi letnih časov.

Pomembno je tudi vključiti ogrevalne začimbe in zelišča, kot sta česen in ingver, saj le-ta obogatita našo prehrano z dokazanimi zdravilnimi lastnostmi in pomagata krepiti imunski sistem.

Jesen prinese svojevrstno priložnost, da solate zamenjamo s počasi kuhano ali dušeno zelenjavo, kar omogoča našemu prebavnemu sistemu več počitka in ga obenem oskrbuje z bogatimi in toplimi obroki.

 

Ohranjanje sončne energije

Ohranimo energijo poletja še v jesenskem času - Krepko

Poletno sonce, vir vitalnosti in življenja, nas napolni s svetlobo in energijo, ki jo želimo ohraniti tudi, ko dnevi postanejo krajši in hladnejši. Prakse, kot so joga, chi gong ali thai chi, načela ajurvede in osredotočenost, nas učijo, da je ohranjanje te sončne energije možno preko skrbno izbranih življenjskih navad in prehranskih izbir.

Sledenje ciklom narave, spoštovanje našega telesa in uma z uravnoteženo prehrano, umirjenostjo in s skrbno izbranimi aktivnostmi, nas vodi k ohranjanju te življenjske energije. Krepko, zdravo jedro, tako v smislu telesne kondicije kot tudi v prehranskem smislu, je ključnega pomena. Izdelki, kot so kefir in skuta, nam ponujajo moč in vitalnost, ki izhajata iz kakovostnih, naravnih virov.

Jesen je čas, ko narava prehaja v fazo umika in počitka, kar pa ne pomeni, da mora naša energija izginjati. Prav nasprotno – s pravilno usmeritvijo lahko to umirjanje narave uporabimo za notranjo prenovo, saj naše telo črpa iz zalog, ki smo jih napolnili poleti. Pustimo, da nam narava služi kot nežni opomnik, da je mogoče ohraniti toplino in svetlobo v naših srcih in telesih tudi skozi mrzle mesece.

S spoštovanjem naših bioloških ritmov, zavedanjem o lastnem telesu in duhu ter črpanjem modrosti iz holističnih praks postanemo sozvočni z ritmi narave in tako sončno, poletno energijo ohranjamo skozi vse leto. Pustimo, da ta svetloba sije iz nas in nas vodi skozi različne sezonske prehode, osvetljuje našo pot in nas greje od znotraj navzven.

 

Tekst N. G.

Uživajte v večkrat
nagrajenih mlečnih izdelkih

[]