7 idej za zimske izlete, kjer ni gneče

Slovenija je dežela naravnih lepot, kjer vsak letni čas ponuja svoj čar. A ko v kraje na sončni strani Alp pride zima, narava ponuja povsem drugačna občutja in razglede. V nadaljevanju vas bomo popeljali do sedmih kotičkov za zimske izlete, kjer boste lahko v osupljivi naravi in kulturni dediščini uživali brez gneče.

Ideje za zimske izlete

1. Dolina Zadnjice, Trenta

Dolina Zadnjice je v toplem delu leta priljubljeno izhodišče gornikov, saj poti od tam vodijo na Dolič (in naprej na Triglav), Prehodavce, Kriške pode, Škrlatico … A pozimi ta dolina vabi predvsem izletnike, ki cenijo mir in samoto. Sprehod od parkirišča do zatrepa doline vzame dobrih 45 minut (v snegu nekoliko več), od tam pa se odprejo razgledi proti mogočnim ostenjem okoliških gora. Gre za zelo podoben zimski izlet kot v Krnico na kranjskogorski strani, a brez koče na koncu in le tu in tam kakšnim obiskovalcem.

2. Šentviška planota

Šentviška planota, ki se vzpenja med dolinama Idrijce in Bače, je oaza miru z mnogimi nezahtevnimi sprehajalnimi (in kolesarskimi) potmi. Ob jasnem dnevu razgled seže do zasneženih vrhov Julijcev, ki se zdijo kot na dlani. Poleg tega ne pozabite obiskati tudi cerkve obiskanja Device Marije v vasi Ponikve, ki je bila v drugi svetovni vojni požgana in skoraj povsem porušena, nato pa v šestdesetih letih obnovljena po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika.

3. Abitanti

Pristna istrska vasica v zaledju slovenske obale pozimi živi povsem drugačno življenje. Mir in spokojnost kamnitih hiš ter pridušena večerna razsvetljava ustvarjajo čudovito kuliso za sprehod, raziskovanje in fotografiranje. Že res, da v Istri ni snega, toda v časih, ko so zime vse manj bele, postaja jugozahodna Slovenija vse bolj privlačen zimski cilj, saj lahko tam uživamo v višjih temperaturah in (vsaj večinoma) odsotnosti megle. Izlet lahko podaljšate še z obiskom Gradina, Hrvojev z edinstvenim zvonikom na vrhu griča in permakulturno skupnostjo Sončni Grič, ter slapa Veli Vir.

4. Tromeja Slovenija – Avstrija – Madžarska

Na skrajnem severovzhodu države najdemo številne manj obiskane pohodniške poti. Ena od njih vodi do točke, kjer se stikajo meje Slovenije, Avstrije in Madžarske. Downhill navdušenci lahko obisk tromeje dopolnijo še z obiskom bližnjega downhill kolesarskega parka, dan pa je vredno zaključiti v eni od pristnih domačih gostišč na Goričkem ob okušanju bograča in tradicionalne prekmurske gibanice. Na severovzhodu Slovenije sicer zadnja leta ni bilo omembe vrednega snega, a Krajinski park Goričko s svojo naravno in kulturno dediščino postaja vse bolj priljubljena destinacija za ljubitelje miru, trajnosti, aktivnosti v naravi in kulinarike.

5. Zapotoški slapovi v dolini Zapoden

Ko se temperature spustijo pod ledišče in slapovi zamrznejo, velja vzeti pot pod noge in se odpraviti v dolino Zapoden v bližini izvira Soče. Od koče pri izviru Soče nas čaka približno 4 kilometre dolg sprehod, najprej po makadamski gozdni cesti, nato pa naprej po posušeni strugi vse do slapov (pozor: v okolici slapov je lahko poledenelo in drsi). Spodnji slap dosežemo brez omembe vrednega vzpona, višje ležeči slapovi pa zahtevajo nekaj več telesne pripravljenosti, opreme (dereze), izkušenj in previdnosti v zimskem času, a je nagrada ob pogledu na ledene skulpture tega vsekakor vredna – in to brez gneče kot pri drugih, bolj znanih slapovih.

6. Rakov Škocjan

Tako blizu, a tako pogosto spregledan, še zlasti pozimi. Rakov Škocjan leži le nekaj kilometrov od izvoza Rakek na primorski avtocesti, a v zimskem času tam ni posebej velike gneče, saj je območje veliko in se obiskovalci razpršijo. Ko zapade sneg, si Rakov Škocjan nadene čudovit plašč spokojnosti in miru, medtem ko za posebno doživetje poskrbijo zvoki narave – dreves, ti ječijo pod težo snega in divjih živali, ki iščejo kaj za pod zob (ali v kljun). Prava zimska gozdna kopel!

7. Naravni topli vrelec Klevevž

Če že govorimo o kopeli, vam naravni topli vrelec Klevevž na Dolenjskem omogoča edinstveno doživetje pravega zimskega kopanja. Njegova voda na izviru namreč tudi pozimi običajno dosega več kot 20 stopinj Celzija, zato se lahko brez skrbi pred mrazom potopite vanjo. Le na brisačo in topla oblačila ne pozabite, da vas po prihodu iz vode ne bo zeblo. In če si boste zaželeli še več termalnih doživetij (ali pa le okrepčila), vas v bližini čakajo Šmarješke Toplice.

Andraž Tomše

Uživajte v večkrat
nagrajenih mlečnih izdelkih

[]